Raw Çikolata

Müge Boz’un Sağlıklı Atıştırmalıkları: BOZ AYI

Manken ve aynı zamanda oyuncu olan Müge Boz, çocukluk hayalini gerçekleştirmiş.

Mutfağa çocukluğundan beri ilgi duyan Müge Boz, bu tutkusunu işlenmemiş kakao ve meyve şekerinden ürettiği raw çikolatalar üreterek tatmin ediyor.

Boz, ürettiği bu raw çikolataları Boz Ayı markası ile çikolataseverlerle buluşturuyor!

Yaklaşık bir senedir süren bu serüven, her geçen gün yeni kalıplar katılarak giderek büyümekte!

Raw çikolatanın diğer çikolatalardan farklarından en önemlisi içinde işlenmemiş şeker olması. Yani bizi o hasta eden beyaz şeker, raw çikolataların içinde bulunmamakta!

Raw çikolatanın içinde doğal şeker veya tatlandırı bulunur. Bu kullanılan tatlandırıcıların çoğu meyve özlü ve glisemik endeksi çok düşük ürünler… Diyabetli hastaların en hassas olduğu konu bu çünkü, eğer diyabetli hastaysanız ve beyaz şeker tüketiyorsanız bu çok zararlı. Beyaz şeker yediğinizde direkt glisemik indeksi yükseliyor ve insülin direncinde bir takım iniş çıkışlar oluyor… Bu iniş çıkışlar insanların dengesini tamamen bozan şeyler. Ondan raw çikolatanın içinde kullanılan meyvelerden elde edilen şeker de masum oluyor.

Şeker dışındaki bir büyük fark ise kakao çekirdeğinin ve yağının işlenmemiş olması! Bunun sebebi de her sebze ve kuruyemişte olduğu gibi kakao çekirdeğini de kavurduğunuzda ya da yüksek dereceli işlemlerden geçirdiğimizde besin değerini tamamen kaybediyoruz.

Kakao çekirdeği aslında çok önemli bir bitki. İçinde hormonlarımızı aktive eden çok önemli enzim ve mineraller bulunmakta.

Müge’nin markasının adı ‘Boz Ayı’… Bunun sebebi olarak hayvan mitolojisinde canlıları temsil ederken en güçlü ve en şifa veren hayvanın boz ayı olması… Gücün temsili ve doğru kontrolü simgelemekte…

İşte Boz Ayı’nın hesabı:  https://www.instagram.com/p/BTv4zauAo9Y/?hl=tr&taken-by=bozayi.superfood