Vejetaryenlik ile Veganlık Arasındaki Farklar

Vejetaryenler hayvan eti yemezler. Burada hayvanlardan kastım tavuk, inek, deniz ürünleri ve diğer bütün hayvanlar…

Veganlar da hayvan eti yemezler ama buna ek olarak hayvanlarda üretilen yumurta, süt, yoğurt gibi süt ürünlerini de tüketmezler.

Veganlar ayrıca hayvanlar üzerinde test edilmiş veya hayvan derilerinden yapılmış ürünleri de kullanmazlar.

Yani veganlar ile vejetaryenler arasındaki en büyük fark veganların et ve et ürünlerine ek olarak süt ürünlerini de tüketmemeleridir. Veganlar genelde deriden üretilmiş giysileri de giymezler ve de yün, ipek ve tüyden yapılan ürünleri kullanmazlar.

Vejetaryenler et, balık veya kümes hayvanlarını yemezler fakat veganların aksine peynir, yumurta, yoğurt veya süt gibi süt ürünlerini tüketirler.

Bir insanın vejetaryen olmak için birden çok nedeni olabilir ve bu yüzden bir kimsenin sosyal fedakarlıktan mı yoksa başka belirli sebeplerden mi vejetaryen olduğunu anlamak zor olabilir…

Örneğin bazıları sırf sağlık sebeplerinden dolayı et yemeyi bırakmıştır.

Lakto vejetaryenler süt ürünlerini tüketirler ama et yemezler. Fakat mesela potansiyel bir yaşama son verme ihtimalinden dolayı yumurta da yemezler.

Ovo vejetaryenler ise süt ürünleri tüketmezler ama yumurta yerler.

Lakto ovo vejetaryenler ise hem yumurta hem de süt ürünlerini tüketirler. Kişinin hangi tür vejetaryen olacağına kendi bireysel inanışları ve kendi sağlığı gibi etkenler yön verebilir. Ya da bazen sadece etik sebeplerden ya da diyet amaçlı vejetaryen da olunabilir…

Bir vegan, kişisel standartlarını başka hayvanların haklarını çiğnememek için sınırlar.

Veganlar et yememenin ötesinde süt ve süt ürünleri de tüketmezler ve ayrıca hayvanlar kullanılarak yapılan her türlü giysiyi, ürünü kullanmayı reddederler.

Genel olarak veganların bakış açısı hayvanların insanlar tarafından yok edilmemesi gerekliliği noktasındadır.

Ayrıca yaşam hakkına sahip hayvanların insanlar tarafından ticari meta haline getirilmesi veganlar tarafından etik ve ahlaki bulunmaz.

Vejetaryen ve veganların dünya görüşlerine göre otlakların inek, koyun yetiştirip onları kesip satmak yerine toprak mahsülleri üretmek için kullanılsaydı dünyadaki açlık azalırdı. Bu görüşe göre büyükbaş ve küçükbaş hayvanların otlaklarda tükettiği protein, etlerindeki proteinden çok daha fazladır. Ayrıca pek çok üçüncü dünya ülkesi kendi halkları et yiyemezken ve açlıktan kıvranırken, büyükbaş hayvan yetiştirip refah seviyesi yüksek ülkelere ihraç etmektedirler.

Genel araştırmalara göre insanlar genelde sağlık nedeniyle vejetaryen veya vegan olurlar. 80’li yılların başında yapılmış bir araştırmaya göre vejetaryen bir diyetin içinde et içeren bir diyetten çok daha sağlıklı olduğunu göstermiştir. Bundan sonra yapılan araştırmalar da bu teoriyi destekler yöndedir.

Günlük yaşamda et tüketiminin azaltılması pek çok kronik hastalığa ve bazı kanser türlerine yakalanma riskini azalttığı görülmüştür. Vejetaryen diyetin en sağlıklı diyet olmasının yanısıra vegan diyet de en sağlıklı diyetler arasında gösterilmektedir. Hatta pek çok sigorta şirketi vejetaryen ve veganlara özel indirimler sunmaktadır…